PCC > Nowości > Informacje > Grupa PCC tworzy nową spółkę w Malezji i rozszerza swoją działalność w Azji

Grupa PCC tworzy nową spółkę w Malezji i rozszerza swoją działalność w Azji

11 września 2020 roku firma PCC SE rozpoczęła współpracę z PETRONAS Chemicals Group Berhad (PCG) w zakresie uruchomienia wspólnej produkcji specjalistycznych chemikaliów w Malezji.

PETRONAS Chemicals Group Berhad (PCG) jest wiodącym zintegrowanym producentem chemikaliów w Malezji, a także jednym z największych w Azji Południowo – Wschodniej. Główny obszar działania PCG to produkcja oraz wprowadzenie do obrotu i sprzedaż produktów chemicznych, w tym polimerów, lefin, metanolu, nawozów i innych chemikaliów podstawowych oraz ich pochodnych. Nowy partner nabył 50% udziałów w naszej malezyjskiej firmie projektowej  PCC Oxyalkylates Malaysia Sdn. Bhd. (PCC-OM). Spółka ta powstała  z myślą o ekspansji Grupy PCC w  bardzo perspektywicznym rejonie azjatyckim. Celem projektu był rozwój biznesu poprzez wykorzystanie rozległego know-how w zakresie produkcji polioli i środków powierzchniowo czynnych na nowych rynkach.

Współpraca z firmą PETRONAS niewątpliwie pozwoli na dynamiczny rozwój Grupy PCC poprzez połączenie potencjału obu firm i uzyskanie dostępu do rynków oksyalkilatów w Azji Południowo – Wschodniej i Azji Pacyficznej. Dzięki temu Grupa PCC będzie mogła poszerzyć jeden z głównych obszarów swojej działalności w tych  regionach świata.

Planowana lokalizacja nowej inwestycji  mieści się na terenie kompleksu petrochemicznego w Kerteh – kraju związkowym Terengganu, gdzie PCG działa jako część koncernu naftowo-gazowego PETRONAS. Będzie tam prowadzona produkcja specjalistycznych chemikaliów z grupy oksyalkilatów – etoksylatów oraz polioli polieterwocyh. Pierwsza spośród tych dwóch grup produktowych, to nowoczesne środki powierzchniowo czynne wykorzystywane m.in do produkcji detergentów, kosmetyków i środków higieny osobistej, produktów do pielęgnacji ciała. Do drugiej grupy należą surowce do wytwarzania pian poliuretanowych przeznaczonych dla przemysłu meblarskiego, auto-motive i innych branż przemysłowych w których wykorzystywane są poliuretany.

W ramach zawartej współpracy, w Malezji ma powstać także nowoczesne centrum R&D, które pozwoli na dynamiczny rozwój portfolio produktowego oraz zapewnienie klientom wysokiego poziomu innowacyjności projektowanych i wdrażanych do produkcji wyrobów chemicznych.

Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2021 rok, natomiast rozpoczęcie produkcji powinno nastąpić już w roku 2023.

Więcej informacji na temat projektu:

https://www.pcc.eu/en/pcc-and-petronas-chemicals-group-plan-joint-production-of-specialty-chemicals-in-malaysia/